اطلاعات عمومی کشور کانادا

آشنایی بیشتر با ایالت ها و ناحیه های کشور کانادا

Political_map_of_Canada_Persian

کشور کانادا ۹.۹۸۴.۶۷۰ متر مربع مساحت دارد و دومین کشور وسیع جهان پس از کشور روسیه است. پایتخت کانادا شهر آتاوا است. این کشور از ۱۰ ایالت و ۳ ناحیه تشکیل می شود.

هزینه های زندگی، شرایط آب و هوایی، شرایط تحصیلی و آموزشی، سطح زندگی و … در هر یک از این ایالت ها و ناحیه ها متفاوت است. ایالت ها و ناحیه های کانادا هر کدام به صورت مستقل اداره می شوند و دولت مرکزی فدرال به صورت کلی بر این ایالت ها و ناحیه ها نظارت دارد. در ادامه با ایالت های کانادا و همچنین ناحیه های کشور کانادا بیشتر آشنا خواهید شد.

[/vc_column_text][/vc_column]

[/vc_row]

ایالت آلبرتا

ایالت های کانادا-ایالت آلبرتا

ایالت آلبرتا با ۶۶۱.۸۴۸ کیلومتر مربع حدود ۳.۲۳۳.۴۰۰ نفر جمعیت دارد. و بعد از ایالت های کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا در رده چهارم از نظر وسعت قرار دارد. مرکز این ایالت شهر ادمونتون است. می توان شهر کلگری را به عنوان مهم ترین شهر این ایالت معرفی کرد. شهر بنف یکی از دیدنی ترین شهر های این ایالت است.

ایالت آلبرتا دارای تعداد زیادی رودخانه، چشمه، و دریاچه است. به همین خاطر از پوشش گیاهی بسیار خوبی تشکیل شده. از دریاچه های بزرگ این ایالت می توان Lake Athabasca، Lessa Slave Lake و Lake Claire را نام برد.

ایالت بریتیش کلمبیا

ایالت های کانادا-ایالت بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا یکی از غربی ترین ایالت های کانادا است که در بین رشته کوه راکی و اقیانوس آرام قرار گرفته. این ایالت از سال ۱۸۷۱ به کنفدراسیون کانادا اضاف شد و ۳۴۶.۷۶۴ کیلومتر مربع وسعت دارد. بریتیش کلمبیا حدود ۵.۰۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. هر ساله حدود ۳۵.۰۰۰ نفر از مهاجرین وارد این ایالت می‌شوند و به طور کلی مهاجران بخش زیادی از جمعیت این ایالت را تشکیل داده اند.

مرکز ایالت بریتیش کلمبیا شهر ویکتوریا می باشد. بزرگترین و همچنین معروف ترین شهر ایالت بریتیش کلمبیا شهر ونکوور است. ونکوور بزرگترین شهر این ایالت و همچنین جزو ده شهر برتر جهان به شمار می رود.

همچنین بخوانید: مهاجرت و اخذ اقامت کانادا

ایالت مانیتوبا

ایالت های کانادا-ایالت مانیتوبا

ایالت مانیتوبا ۶۴۷.۷۹۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و پایتخت آن شهر ونیپیک است. طبق برآورد هایی که انجام شده این ایالت حدود ۱.۳۵۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. از لحاظ وسعت و جمعیت مانیتوبا در رده پنجم قرار دارد. مانیتوبا جزو ایالت های انگلیسی زبان کانادا محسوب می شود. سالیانه مهاجران زیادی از سرتاسر دنیا به ایالت مانیتوبا می آیند. همین امر باعث شده این ایالت را یکی از ایالت های چند ملیتی کشور کانادا بنامند.

ایالت کبک

ایالت های کانادا-ایالت کبک

ایالت کبک ۱.۵۴۲.۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود ۷.۷۰۰.۰۰۰ نفر نیز جمعیت دارد. ایالت کبک از نظر وسعت و جمعیت در رده دوم کشور کانادا قرار دارد. پایتخت این ایالت شهر کبک است و شهر مونترال بزرگترین شهر این ایالت و همچنین یکی از معروف ترین شهر های کانادا محسوب می شود. حدود ۸۵% از مردم کبک فرانسوی زبان هستند. همین امر باعث شده زبان فرانسوی، زبان اصلی و اول این ایالت باشد.

همچنین بخوانید: افزایش امتیاز زبان فرانسه

ایالت نوااسکوشیا

ایالت های کانادا-ایالت نوااسکوشیا

ایالت نوااسکوشیا ۲۱.۳۴۵ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این ایالت در ناحیه ساحل جنوب شرقی کانادا قرار گرفته که محل دسترسی به اقیانوس اطلس است. شهر لیفاکس مرکز و بزرگترین شهر این ایالت محسوب می شود. این ایالت جزو اولین ایالت های اضافه شده به کنفدراسیون کانادا است.

ایالت ساسکاچوان

ایالت های کانادا-ایالت ساسکاچوان

ایالت ساسکاچوان ۲۵۱.۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۱.۲۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این ایالت در شمال غربی کشور کانادا قرار گرفته. پایتخت این ایالت شهر رجینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است. ایالت ساسکاچوان بسیار مهاجر پذیر است که مهم ترین عامل آن را می توان اقتصاد رو به رشد این ایالت دانست.

همچنین بخوانید:

اخذ اقامت از طریق اسکیل ورکر (Skilled Worker) ساسکاچوان

اشتغال و کاریابی، عامل بقا در کانادا

ایالت آنتاریو

ایالت های کانادا-ایالت آنتاریو

ایالت آنتاریو ۱.۰۷۶.۳۹۵ کیلومتر مربع وسعت و نزدیک به ۱۲.۶۰۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد که حدود ۹۵% از جمعیت این ایالت در قسمت جنوبی آن یعنی شهر آنتاریو جنوبی سکونت دارند. این ایالت در قسمت مرکزی-شرقی کشور کانادا قرار گرفته. شهر تورنتو مرکز این استان و شهر آتاوا که پایتخت کشور کانادا است در این ایالت قرار دارد.

ایالت نیوبرانزویک

ایالت های کانادا-ایالت نیوبرانزویک

ایالت نیوبرانزویک ۷۲.۹۰۸ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۷۶۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. ۸۵% این ایالت از جنگل تشکیل شده و مناطق زیبا و توریستی در این ایالت به وفور یافت می شود. شهر فدریکتون مرکز این ایالت و شهر سنتاجان بزرگترین شهر این ایالت است.

ایالت پرنس ادوراد آیلند

ایالت های کانادا -ایالت های کانادا-پرنس ادوراد آیلند

ایالت پرنس ادوارد آیلند ۵.۶۸۳.۹۱ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۱۵۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این ایالت در نزدیکی نیوبرانزویک، کبک و نوااسکوشیا قرار گرفته و نسبت به بقیه ایالت های کانادا دارای جمعیت کمتری است. ایالت پرنس ادوارد آیلند تشکیل شده از جزیره ای به همین اسم و چندین جزیره دیگر است.

ایالت نیوفاندلند و لابرادور

ایالت های کانادا-ایالت نیوفاندلند

ایالت نیوفاندلند و لابرادور ۴۰۵.۲۱۲ کیلومتر مربع وسعت و ۵۱۵.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این ایالت از دو بخش جزیره نیوفاندلند و منطقه ای به نام لابرادور که در شمال غربی این جزیره قرار گرفته است، تشکیل شده. شهر سنیت جانز مرکز این ایالت است و حدود ۴۰% از کل جمعیت ایالت نیوفاندلند و لابرادور در این شهر سکونت دارند.

ناحیه نورث وست تریتوریز

ایالت های کانادا-نورث وست تریتوریز

ناحیه نورث وست تریتوریز ۱.۳۵۰.۰۰۰ کیلومتر مربع جمعیت و حدود ۴۵.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. نورث وست تریتوریز یکی از ناحیه های کانادا محسوب می شود و شهر یلونایف مرکز آن است. این ناحیه از غرب به ناحیه یوکان، از شرق به نوناووت و از جنوب با سه ایالت بریتیش کلمبیا، آلبرتا، و ساسکاچوان هم مرز است.

ناحیه یوکان

ایالت های کانادا-ناحیه یوکان

ناحیه یوکان ۵۰۰.۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۳۵.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. یوکان کوچکترین ناحیه در بین سه ناحیه دیگر کانادا است. پایتخت و مرکز ناحیه یوکان شهر وایت هورس است. این شهر، تنها شهریست که در این ناحیه قرار گرفته.

ناحیه نوناووت

ایالت های کانادا -ایالت های کانادا-پرنس ادوراد آیلند

نوناووت بزرگترین ناحیه کانادا محسوب می شود که حدود ۳۵.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. شهر ایکالویت مرکز این شهر است.

 

همچنین بخوانید: مهاجرت به کانادا از روش اکسپرس اینتری (Express Entry)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با همکاران ما در گروه بین المللی آرتا تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *