کاریابی خارجی, کاریابی در کانادا, مهاجرت به کانادا

کاریابی بین المللی

کاریابی بین المللی

کاریابی بین المللی کانادا مزایای زیادی دارد و از روش های مختلفی امکان پذیر است. در این بخش کاریابی در کشور کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایای کاریابی بین الملل در کانادا

کانادا کشوریست در آمریکای شمالی که دارای ۱۰ استان و ۱۳ ایالت است. باتوجه به اینکه زبان اصلی کانادا انگلیسی می‌باشد، بسیاری از مردم سراسر جهان متقاضی مهاجرت به این کشور هستند. از طرفی شرایط آب و هوای گوناگون وجود منابع عظیم در قبال جمعیت کم این کشور، باعث شده بستری مناسب برای رفاه و زندگی مهاجران فراهم شود.

عواملی مانند برخورداری این کشور از امنیت بالا کیفیت زندگی ایده‌آل وضعیت اقتصادی منحصر به فرد و رو به رشد و موارد دیگر از مزایای کاریابی بین الملل در کشور کانادا محسوب می شود. به همین علت افراد زیادی متقاضی کاریابی بین المللی و خارجی هستند.

داشتن ویزای کار سکوی پیشرفت برای اقامت دائم به شمار می رود. کشور کانادا از طریق فراهم کردن بستر کاریابی بین المللی، اقامت و مهارت کارآفرینان و افرادی که دارای مهارت و تخصص مورد نیاز هستند را هدف قرار می‌دهد و با وجود آوردن شغل‌های خوب یک رقابت در عرصه جهانی پدید می‌آورد.

کار تابستانی برای جوانان

دولت کانادا برای افراد در سن ۱۵ تا ۲۴ سال که درمدت زمان تحصیل امکان کار کردن ندارند، برای مدت شش‌هفته از آوریل تا سپتامبر به‌صورت تمام‌وقت شغل ایجاد کرده‌است.

انواع قراردادهای استخدامی در کاریابی بین المللی

سه نوع قرارداد استخدامی در برنامه کاریابی بین الملل برای مهاجران درنظر گرفته شده است:

استخدام دائم :

استخدام دائم این مورد یکی از معمول‌ترین روش‌ها می‌باشد. این نوع قرارداد شامل بیمه سلامت، حقوق، پاداش و موارد این چنین است. منظور از استخدام دائم این نیست که کارفرما حق اخراج کارمند را ندارد اما درصورت عدم دلیل مناسباز دست رفتن شغل، دولت از کارگر حمایت خواهد کرد.

استخدام قراردادی:

همانطور که ازنام این روش مشخص است به ازای انجام یک پروژه از قبل تعیین شده دستمزدی پرداخت می‌شود. در صورت نیاز برای پروژه جدید قرارداد جدید وضع می‌کنند. کارمندان دراین شیوه استخدام موظف به پرداخت بیمه‌استخدام یابازنشستگی نیستند و این کاملاً بستگی به تصمیم هر فرد دارد.

کار بدون واسطه free lance:

هنرمندان یا نویسندگان از این شیوه استفاده می‌کنند. مثلاً یک نویسنده بدون اینکه در جایی استخدام شود طی قراردادی، موظف است کتاب یا مطلبی را برای شرکتی بنویسد و در قبال آن حقوق دریافت کند.

یکی از وظایف و تعهدات کارفرما پرداخت مبلغ در ازای کاری است که کارگزار انجام می‌دهد تعهدات به صورت یک قرارداد تعیین می‌شود و هر دو طرف باید آن را امضا و تایید کنند.

نرخ بیکاری در کانادا

نکات مهمی که فرد قبل‌از مهاجرت در راستای کاریابی بین المللی باید به آن توجه کنند نرخ بیکاری در کشور کانادا است. میزان بیکاری از سال ۲۰۱۷ تاکنون به حداقل خود رسیده و برابر ۵.۷ درصد است. وهم اکنون اقتصاد در حال پیشرفت کانادا، بیش از هر زمان دیگری نیازمند نیروهای ماهر و متخصص در زمینه های مختلف است.

کار در کانادا:

کانادا بخاطر وضعیت اقتصادی مطلوب و داشتن کیفیت بالای زندگی و وجودبازارکار درحال رشد، ناحیه‌ای منحصربه‌فرد برای زندگی به‌شمار می‌آید.

طبق تحقیقات دولت کانادا برخی از شغل‌ها دربازارکار آینده این‌کشور، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. شغل‌هایی مانند: مهندس برق، مهندس کامپیوتر، توسعه دهنده و مدیریت پروژه‌های مهندسی.

طبق بررسی‌های اخیر کشورکانادا در سال های آینده شاهد یک میلیون شغل جدید برای فارق‌التحصیل داخلی و خارجی خواهد بود. نکته قابل توجه آن این است که فارق‌التحصیلان داخلی نمی‌توانند همه آنها را پوشش دهند.

دسته بندی مشاغل ناک (NOC)

مشاغل کانادا به‌صورت منظم در یک طبقه‌بندی شغلی به نام ناک قرار گرفته است. NOC ناک بر اساس نوع کار شکل گرفته و عنوان‌های شغلی دقیقاً براساس کارها و طرز انجام آنها نامیده می‌شوند.

این مجموعه حاوی تقریباً ۳۰۰۰۰ عنوان شغلی در ۵۰۰ گروه واحد می‌باشد و براساس ۴۰۰ مهارت و ۱۰ دسته شغلی گسترده مدیریت می‌شوند.

کاریابی بین الملل از طریق اکسپرس اینتری

یکی از برنامه‌های مهاجرتی که برای مهاجرت نیروی متخصص به کانادا طراحی شده است اکسپرس اینتری است. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید در راستای کاریابی بین الملل به اقامت دائم کانادا نیز برسید.

زیرمجموعه های اکسپرس اینتری:

اقامت در کانادا به روش اکسپرس اینتری
اقامت در کانادا به روش اکسپرس اینتری

شرایط اکسپرس اینتری کانادا

 • دارا بودن حداقل یک سال تجربه کار پی‌درپی بصورت تمام وقت یا معادل آن کار نیمه وقت در ۱۰سال گذشته.
 • تجربه کار باید در رده‌ی مهارت ۰ مشاغل مدیریتی، رده مهارت A مشاغل حرفه‌ای یا در رده مهارت B شغل های فنی وتخصصی باشد.

افراد متقاضی واجد شرایط باید امتیاز مناسبی را باتوجه به امتیاز اشخاص در این برنامه از رقم۱۲۰۰ دریافت کنند.عوامل موثر در این امتیاز شامل مواردی می‌شود: تحصیلات، زبان، تجربه کاری، سن، پیشنهاد کاری کانادایی.

ویزای نیروی کار ماهر فدرال

در برنامه‌ی مهاجرتی اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر کانادا، اداره‌ی شهروندی و مهاجرت کانادا متقاضیان جدید را از طریق برنامه اکسپرس اینتری می‌پذیرد. برنامه‌ی نیروی متخصص فدرال نسبت به قبل تغییراتی داشته است و امکان اقدام مستقیم برای گرفتن اقامت دائم کانادا از این روش وجود ندارد.

شرایط مورد نیاز در اسکیل ورکر:

 • اخذ پیشنهاد از یک کارفرما
 • کسب نمره قابل قبول درزبان انگلیسی
 • نشان دادن مهارت های لازم در تجارت مورد نظر

در مجموع برنامه‌ی نیروهای متخصص فدرال کانادا شامل زیر مجموعه‌ی برنامه‌ی کارگر متخصص فدرال وبرنامه نیروی متخصص فنی فدرال می‌شود.

نکته قابل توجه

نکته قابل توجه این است که در اکسپرس اینتری تنها راه کارگران ماهر برای ورود به خاک کانادا نیست. بلکه روش‌های دیگر مهاجرتی در بخش کاریابی بین‌الملل وجود دارد. تنها و بهترین مزیتی که اکسپرس اینتری دارد، روال سریع این برنامه است که می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند.

در کشور کانادا نگرانی در موضوع عملکردهای تجاری وجود دارد. دولت قصد دارد کمبود جدی کارگران ماهر و آموزش دیده را جبران کند. بنابراین این روش های مهاجرتی از طریق کاریابی بین المللی برای رفع نیاز دولت کانادا بوجود آمده است.

برنامه‌ی مهاجرت استانی(PNP)

دولت کانادا به‌ دنبال جذب نیروی کار برای افراد علاقه‌مند به زندگی در استان مورد نظر این برنامه را تعیین کرده است. متقاضیان می‌توانند باتوجه به شرایط و مهارت های خود متناسب با بازار کار هرکدام از استان ها گزینه‌ی پایانی خود را برای زندگی انتخاب کنند.

به غیر از دو استان نوناووت و کبک، که فقط از راه اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرند بقیه استان ها از روش مهاجرت استانی کانادا اقدام به جذب مهاجر می‌کنند. متقاضیانی که از طریق سیستم کاغذی مهاجرت استانی اقدام می‌کنند شانس بیشتری نسبت به شیوه‌ی اکسپرس اینتری دارند.

به این‌صورت که خود شخص برای استان مورد نظر درخواست می‌دهد. اما در روش اکسپرس اینتری نقش افراد در حق انتخاب کمرنگ خواهد بود.

استان های برگزیده:

در سال‌های گذشته استان‌های انتاریو و ساسکاچوان مهاجران زیادی را به خود جذب کرده‌ و از محبوبیت بیشتری برخوردار است. افرادی که برنامه مهاجرت استانی را در راستای کاریابی بین المللی انتخاب می‌کنند ۶۰۰ امتیاز بیشتر نسبت به روش اکسپرس اینتری بدست می‌آورند وباعث افزایش شانس آن‌ها می‌شود.

انتخاب متقاضیان برنامه مهاجرت استانی کانادا:

متقاضیان در ابتدا باید شرایط خود را بررسی کنند که آیا شغل متناسب با شرایط آن‌ها وجود دارد یا خیر. هدف انتخاب افراد برای برنامه مهاجرت استانی در مسیر کاریابی بین المللی ،توانایی افراد برای رونق اقتصادی و فرهنگی استان برگزیده است.

در واقع هر استان باتوجه به کمبودهای خود در شغل‌های متفاوت در برنامه استانی اعلام نیاز می‌کند. افرادی که متقاضی برنامه مهاجرت استانی کانادا در راه کاریابی بین المللی هستند ابتدا باید اقدام به دریافت گواهی انتخاب از استان مربوطه کنند و مراحل مشخص شده طی کنند.

استان انتاریو؛ کاریابی بین المللی
استان انتاریو؛ کاریابی بین المللی

اسکیل ورکر کانادا؛ کاریابی بین المللی

شرایط ویزای کار کانادا

در بین روش‌های موجود برای کاریابی بین المللی، مهاجرت کاری به کانادا از جمله روش‌های پرطرفداری است. ایرانیان برای کار در این کشور بر اساس مهارت خود یک گزینه را انتخاب می‌کنند.

اغلب گرفتن این نوع ویزا مثل دیگر ویزاها نیازمند عبور از چند مرحله خاص است. برای کاریابی بین المللی کانادا دو روش اصلی وجود دارد: برنامه اسکیل ورکر یا داشتن جاب آفر از کارفرمای کانادایی.

روش‌های کاریابی بین المللی

در سیستم امتیاز بندی اسکیل ورکر کانادا (نیروی کار ماهر)، متقاضی باید دو مرحله را بگذارند و از نظر مهارت و تخصص ارزیابی شود.

در روش جاب آفر کانادا یا داشتن پیشنهاد کاری، افراد باید لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا را بررسی کنند.

در صورتی که تخصص آنها در این لیست وجود داشته باشد، از طریق موسسات کاریابی بین المللی می‌توانند از کارفرمایان کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنند.

ویزای اسکیل ورکر کانادا

ویزای skilled worker کانادا، یک نوع ویزای تخصصی کارگران ماهر فدرال است که بر اساس مهارت نیروهای کار برای رفع کمبود کارگر متخصص در کانادا صادر می‌شود. به منظور استفاده از این برنامه در مجموعه کاریابی بین المللی، باید از طریق برنامه اکسپرس اینتری کانادا اقدام کنید.

بصورت کلی شرایط و قابلیت‌های تمامی کارگران ماهر در اسکیل ورکر مطابق با فاکتورهای خاص و از پیش تعیین شده بررسی می‌شود.

این عوامل می‌توانند شانس پذیرفته شدن کارگران و اخذ اقامت دائم کانادا را در کاریابی بین المللی افزایش دهند. فاکتورها مشتمل بر میزان تجربه کاری متقاضیان، تسلط زبانی و میزان و نوع تحصیلات آن‌ها است.

اخذ اقامت از طریق اسکیل ورکر؛ کاریابی بین المللی
اخذ اقامت از طریق اسکیل ورکر؛ کاریابی بین المللی

مزایای اسکیل ورکر در کاریابی بین المللی

 • برای متقاضیان با تجربه و مهارت، ویزای اقامت دائم کانادا صادر می‌شود. همچنین اخذ ویزای کار کانادا برای این دسته از افراد امکان پذیر خواهد شد.
 • در واقع برای کارگران ماهر، شرایط اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده مهیا می‌شود. طبق این موضوع تمامی افراد خانواده‌ی آن‌ها از حقوق شهروندی و تابعیت کانادا بهره‌مند می‌شوند.
 • شرایط استفاده از کلیه‌ی حقوق شهروندی کانادا که شامل تحصیل رایگان، خدمات بهداشتی و درمانی، اخذ پاسپورت کانادایی و… برایشان فراهم می‌شود.
 • همه افراد ماهر و متخصص با اخذ اقامت کانادا به صورت دائم، دارای حقوق شهروندی می‌شوند. این حقوق شهروندی توسط منشور حقوق و آزادی کانادا پیش بینی شده است.
 • همچنین با گرفتن تابعیت کانادایی خود از مزایای بیشتر حقوق اجتماعی کانادایی ها نیز برخوردار می شوند.

شرایط کاریابی بین المللی در برنامه اسکیل ورکر

 • مهارت‌های زبانی:

هر چه نمره زبان‌تان بالاتر باشد، مسلما نمره بیشتری در سیستم نیروی کار ماهر کانادا دریافت خواهید کرد. همچنین، دانستن زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم می‌تواند نمرات بیشتری به جمع نمرات‌تان در این کاریابی بین المللی اضافه کند.

 • مدرک تحصیلی:

هر مدرک تحصیلی (از دیپلم گرفته تا دکتری) نمره‌ای به نمرات‌تان می‌افزاید. در این ملاک، مدرک دکتری بیشترین امتیاز و نمره را شامل می‌شود.

 • پیشنهاد کار یا جاب آفر:

داشتن پیشنهاد شغلی یک کارفرمای کانادایی در عرصه کاریابی بین المللی می‌تواند نمره خوبی به مجموع نمرات شما اضافه کند.

شرایط اسکیل ورکر؛ کاریابی بین المللی
شرایط اسکیل ورکر؛ کاریابی بین المللی

 • سن:

از آنجا که اسکیل ورکر کانادا برنامه‌ای برای جذب نیروی کار متخصص در زمینه کاریابی بین المللی است، طبیعتا سن متقاضی باید به سن قانونی کار رسیده باشد. و از آن طرف، آن‌قدر سنش بالا نباشد که به درد کار نخورد. پس بیشترین نمره به سنین بین ۱۸ تا ۳۵ سال تعلق می‌گیرد و سن بالای ۵۲ سال، هیچ نمره‌ای دریافت نخواهد کرد.

 • سابقه کار:

بیشترین نمره این بخش در کاریابی بین المللی، به کسانی تعلق می‌گیرد که شش سال (یا بیش از شش سال) سابقه کار داشته باشند.

 • سازگاری:

برای دولت کانادا مهم است که شما با جامعه کانادایی سازگاری داشته باشید. این ملاک، در واقع درصورت حضور اعضای خانواده، یا بستگان‌تان در کانادا امتیازاتی را به شما می‌دهد. داشتن بستگان و اعضای خانواده‌ای که شهروند یا مقیم کانادا باشند می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سازگاری شما با جامعه کانادا باشد.

LMIA کانادا در کاریابی بین المللی

LMIA کانادا گزارشی رسمی و مورد اطمینان است که سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا در پذیرش و یا رد پیشنهادهای شغلی ارائه شده از سمت کارفرمایان در اسکیل ورکر به متقاضیان می‌دهد.

بعد از ارزیابی چندین مورد مهم به جهت امتیازدهی، اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، از متقاضیان ویزای اسکیل ورکر کانادا، خواستار ارائه گواهی حساب بانکی می‌شود.

نکته:

این برای اطمینان از این موضوع است که متقاضیان می‌توانند بعد از مهاجرت به کانادا تا مدت زمان مناسبی قبل از استخدام در کانادا و کاریابی بین المللی از عهده هزینه‌های خود و خانواده اشان بر آیند.

البته انجام معاینات پزشکی و ارائه ی گواهی سلامت به این سازمان یکی دیگر از موارد خواسته شده توسط دولت فدرال کانادا است.

ارزیابی در کاریابی بین المللی
ارزیابی در کاریابی بین المللی

مرحله دوم ارزیابی

بعد از اینکه هر فرد از نظر این فاکتورها سنجیده شد، به مرحله ی دوم ارزیابی برای کاریابی بین المللی وارد می‌شود.

به مرحله دوم ویزای اسکیل ورکر در اصطلاح Poll گفته می‌شود. در طی این مرحله متقاضیان بعد از ارزیابی می توانند ۱۲۰۰ امتیاز را از آن خود کنند.

از این ۱۲۰۰ امتیاز ۶۰۰ تای آن‌ها به عوامل فردی تعلق می‌گیرد و ۶۰۰ تای آنها به پیشنهادهای کاری در کاریابی بین المللی اختصاص داده می‌شود.

اسکیل ورکر کبک

استان کبک بعنوان استان فرانسوی زبان کانادا، برنامه‌ مختص خود را برای جذب نیروی کار متخصص و کاریابی بین الملل دارد.

برنامه کبک، جدا از سیستم اسکیل ورکر فدرال عمل می‌کند و معیارها و نمره‌دهی و رتبه‌بندی‌هایش نیز با اسکیل ورکر فدرال کانادا فرق دارد.

سیستم اسکیل ورکر کبک بر اساس نیازهای استان کبک به نیروی کار متخصص در راستای کاریابی بین المللی طراحی شده است.

همه متقاضیان بالای ۱۸ سال می‌توانند به روش آنلاین، پروفایلی برای خود در سیستم مهاجرتی کبک ایجاد کنند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات و مدارک خود را در آن پروفایل، قرار دهند.

داشتن پیشنهاد شغلی (جاب آفر) در روند مهاجرت به کبک ضروری نیست. اما می‌تواند ۱۴ امتیاز به امتیازهای متقاضی در کاریابی بین المللی اضافه کند.

استان کبک کانادا؛ کاریابی بین المللی
استان کبک کانادا؛ کاریابی بین المللی

امتیاز بندی اسکیل ورکر کبک در کاریابی بین المللی

امتیازبندی و نمره‌دهی سیستم اسکیل وورکر کبک به این طریق بررسی می‌شود:
 • نمره مدرک تحصیلی: بین ۲ تا ۱۴ نمره
 • رشته تحصیلی (بر حسب نیاز استان کبک): بین ۰ تا ۱۲ نمر
 • سابقه کار: بین ۰ تا ۸ نمره
 • سن: حداکثر ۱۶ نمره
 • مهارت‌های زبان فرانسوی: حداکثر ۲۲ نمره
 • وضعیت همسر: حداکثر ۸ نمره
 • داشتن فرزند: حداکثر ۸ نمره
 • تمکن مالی: حداکثر ۱ نمره
 • پیشنهاد شغلی در کاریابی بین المللی از کبک: حداکثر ۱۴ نمره

امتیاز بندی کاریابی بین المللی
امتیاز بندی کاریابی بین المللی

نکات قابل توجه

در سیستم اسکیل ورکر کبک، متقاضی باید حداقل ۲ نمره از مدرک تحصیلی بگیرد. (یعنی مدرک تحصیلی‌اش دیپلم یا بالاتر از دیپلم باشد.)

همچنین یک نمره تمکن مالی را کسب کند و از بقیه معیارها، در کل دست کم ۴۳ نمره اخذ کند. برای افراد متاهل، حداقل نمره لازم از سایر معیارها، ۵۲ نمره در کاریابی بین المللی است.

در مجموع، مجردها باید حداقل ۵۰ نمره و متاهل‌ها باید ۵۹ نمره داشته باشند تا وارد سیستم اسکیل ورکر کبک شوند. این نمرات، حداقل نمره برای ورود به سیستم اسکیل ورکر کبک است .

رزومه در کاریابی بین المللی

اگر تصمیم دارید به کانادا مهاجرت کنید، حتماً به یک رزومه‌ی حرفه‌ای و استاندارد در نیاز دارید. به جای صحبت راجع به خودتان در رزومه تمرکز خود را روی مهارت‌هایی بگذارید که برای آن‌ها مفیدتر است. در رزومه خود نشان دهید که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید و دستاورد شما برای آن شرکت چه خواهد بود.

برای اینکه رزومه شما با رزومه کانادایی منطبق شود رعایت برخی موارد نیاز است. در این قسمت به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم:

رزومه کاری در کاریابی بین المللی
رزومه کاری در کاریابی بین المللی

۱. جذاب نگه داشتن رزومه

معمولاً کارفرمایان و مدیران شرکت‌ها ۱۰ الی ۳۰ ثانیه برای ارزیابی یک فایل رزومه انگلیسی وقت می‌گذارند. بنابراین از یک قالب جذاب و زیبا و پرهیز از پاراگراف های طولانی مطالب را بیان کنید. محتوای رزومه را هم با نوشتن مهارت‌ها، تجربیات و توانایی هایی که می‌دانید برای کارفرما جذاب خواهد بود، کامل کنید.

برای اینکه در کانادا خیلی سریع و فوری در مسیر استخدام شوید یک راه بهتر وجود دارد. آن هم تمرکز بر روی دستاوردهای خود در رزومه است.

جذاب بودن رزومه؛ کاریابی بین المللی
جذاب بودن رزومه؛ کاریابی بین المللی

۲. جملات را به صورت اول شخص ننویسید

لزومی ندارد از خودتان و اخلاقیات خود در رزومه چیزی بنویسید. زیرا تنها برای کارفرما این مسئله مهم است که شما چه چیزی به شرکت او اضافه خواهید کرد. و چه توانایی‌های مفیدی برای شرکت و امور مربوطه در کاریابی بین المللی دارید.

برای مثال:

مثلاً در رزومه شرکت ننویسید من آدم فنی هستم، یا در فلان شرکت کار کرده‌ام و غیره. اگر باعث افزایش درآمد شرکت شده‌اید یا هزینه‌های شرکت را کاهش داده‌اید، به‌صورت عددی و کمی در رزومه تان نشان دهید. این مسئله در کاریابی بین المللی مختص افراد خاص و عالی رتبه نیست.

بطور مثال ممکن است شما مسئول پاسخ گویی به مشتریان باشید. باید به جای نوشتن این که من مسئول پاسخ‌گویی به تماس های مشتریان و بررسی مشکلات آن ها بوده ام بنویسید: (حل مشکلات ۳۰ نفر از مشتریان در روز از طریق تماس تلفنی).

رزومه کاری ؛ کاریابی بین المللی
رزومه کاری ؛ کاریابی بین المللی

۳. هدر ندادن فضاهای با ارزش رزومه

قسمت‌های ابتدایی صفحه اول رزومه، با ارزش‌ترین بخش از برگه رزومه شما در کاریابی بین المللی هستند. کارفرما وقت زیادی صرف رزومه شما نمی‌کند و ممکن است صرفا بخش بالایی رزومه شما را نگاه اجمالی بیاندازد. بنابراین باید بخش های مهم و جذاب رزومه را بالاتر قرار دهید. به همین صورت درون هر قسمت، اطلاعاتی مثل (مهارت، تجربه شغلی، و گواهینامه‌ها و غیره) در قسمت بالایی هر بخش نوشته شوند.

۴. انتخاب قالب مناسب برای رزومه خود

ظاهر زیبای رزومه کارفرما را بیش تر برای خواندن رزومه شما ترغیب خواهد کرد. بنابراین سعی کنید قالبی زیبا برای نوشته خود در راستای کاریابی بین المللی انتخاب کنید. بعد از آن که رزومه خود را تکمیل کردید بهتر است از فردی که در آن زمینه شغلی ماهر است کمک بگیرید و از او بخواهید رزومه ی شما را ارزیابی کند. همچنین رزومه را با یکی از دوستان خود که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد بررسی کنید.

سپس هرگونه خطای املایی و گرامری را در رزومه خود برای درست کنید. ممکن است شما فردی متخصص و کارآمد و با دقت در زمینه‌ی کاری خود باشید. اما با یک اشتباه تایپی یا خطای گرامری تصویری از شما در ذهن کارفرما ساخته می‌شود. و در نهایت منجر به از بین رفتن شانس شما برای استخدام می‌شود.

ظاهر زیبای رزومه؛ کاریابی بین المللی
ظاهر زیبای رزومه؛ کاریابی بین المللی

قسمت اطلاعات تماس رزومه مهاجرت کانادا

برای ساخت یک رزومه ی کانادایی در بخش اطلاعات تماس ، اطلاعات شخصی خود را بیان نکنید. مواردی مانند سن و تاریخ تولد، شرایط تاهل و جنسیت باتوجه به قانون کار در کانادا مورد نیاز نیست. و همچنین تاثیری در استخدام شدن و استخدام نشدن شما ندارند و این اطلاعات در رزومه کاری یک کانادایی نوشته نمی‌شوند.

یک آدرس و شماره تماس کانادایی را در این بخش یادداشت کنید. اگر دوست و آشنایی در کانادا دارید، سعی کنید آدرس و شماره تماس او را در رزومه خود بنویسید. باید از آدرس ایمیل حرفه ای برای این رزومه استفاده کنید. در واقع ایمیلی حرفه‌ای محسوب می‌شود که مشخص باشد متعلق به خود شما است.

پس از ایمیل‌های فانتزی و غیر متعارف مثل moon2010 @gmail.com استفاده نکنید. در ایمیل خود نیز اعداد بی ربط بکار نبرید. ایمیل حرفه‌ای در باید شامل نام و نام خانوادگی کامل یا مخفف شما باشد. اگر در شرایط ویژه مجبور به استفاده از عدد شدید، سعی کنید از اعداد معنادار مثل سال تولد خود به میلادی استفاده کنید.

اطلاعات تماس در رزومه؛ کاریابی بین المللی
اطلاعات تماس در رزومه؛ کاریابی بین المللی

بخش درباره من در رزومه مهاجرتی کانادا

این قسمت در یک رزومه مینیاتوری است که چکیده و خلاصه آن‌چه در رزومه خواهید گفت را شامل می‌شود. همچنین به خواننده‌ی این بخش از رزومه خواهد گفت که هدف شما چیست و چگونه به شرکت آن‌ها کمک خواهید کرد.

سه تا چهارخط برای نوشتن یک بخش درباره من و اشاره کلی به جزییاتی که در رزومه می‌آیند، برای کافی است. هر آن چه که برای شما امتیز محسوب می‌شود و شما رادر کانادا متمایز می‌کند را در این بخش بنویسید. این اطلاعات می تواند مربوط به شخصیت شما، توانایی‌های فنی شما، مهارت‌های مدیریتی و تیم سازی شما و هرگونه استعداد و توانایی شما باشد.

درباره من رزومه کاری؛ کاریابی بین المللی
درباره من رزومه کاری؛ کاریابی بین المللی

بیان اهداف و علاقه مندی

بخش درباره من را با بیان واضح و شفاف اهداف خود شروع کنید. عنوان شغلی که مد نظر شما است و فرصت‌های شغلی که برای کار در آن ها درخواست استخدام داده‌اید را بنویسید. اگر می‌خواهید یک مدیر پروژه باشید خود را در این بخش به عنوان مدیر پروژه در بنویسید. بدون حرف نزدن، کارفرما متوجه نمی‌شود که در شرکت، شما چه شغلی باید داشته باشید.

ممکن است به چندین عنوان شغلی علاقه‌مند و در آن زمینه‌ها مهارت لازم را نیز داشته باشید. بنابراین باید برای هر کدام و به صورت جداگانه یک فایل خام رزومه جهت دانلود کنید. در هر کدام لازم است قوانین و استانداردهای یک رزومه کانادایی را برای رعایت کنید. زیرا نوشتن عنوان‌های شغلی بازاریابی، مدیریت و مدیر مالی در کنار یکدیگر اصلاً جالب نیست و کمکی به استخدام شما نمی‌کند. پس به طور مشخص در هر رزومه بر روی یک عنوان شغلی معین و مربوط با کاری که درخواست داده‌اید، تمرکز کنید.

بیان اهداف در رزومه کاری؛ کاریابی بین المللی
بیان اهداف در رزومه کاری؛ کاریابی بین المللی

سوابق شغلی در رزومه

اشاره به تعداد سال‌هایی که در زمینه‌های مرتبط در این حوزه کاری، فعال بوده‌اید نیز در اهمیت دارد. همچنین تجارب فنی و مهارت‌های تجربی که در این مسیر بدست آورده اید نیز مهم می‌باشد. این که قدم‌های بعدی تان در مسیر چه خواهد بود باید مشخص شود.

از عبارات عمومی و کلی هم چون « راستگو، علاقه‌مند به کار تیمی، پرتلاش و غیره » استفاده نکنید. به جای آن به خواننده رزومه ی خود تصویری واقعی از نکات مثبت و اهداف خود بدهید. بطور مثال از جملاتی مانند توانمند در شناسایی راه‌های کاهش هزینه و افزایش بهره وری در شرکت بهره ببرید.

سوابق شغلی در کاریابی بین المللی
سوابق شغلی در کاریابی بین المللی

معرفی سایت‌های کاریابی بین المللی

امروزه یکی از رایج‌ترین راه‌های جستجوی کار در راستای کاریابی بین المللی برای متقاضیان استفاده از وبسایت‌های کاریابی است. در ادامه‌ی مطلب به توضیح راجع به بعضی سایت‌های برتر کاریابی کانادا می‌پردازیم.

هر متقاضی باید قبل و بعد از ورود به کانادا آن‌ها را ارزیابی کند. این وبسایت‌ها مرتب بروز و ارتباط مستقیم و آنلاین بین متقاضی شغل و کارفرما ایجاد می‌کنند. همچنین با ایجاد این امکانات روز بروز طرفداران بیشتری نسبت به روش کاریابی سنتی بدست می‌آورند.

تعداد شرکت‌ها و وبسایت‌های کاریابی زیادی در کانادا فعال هستند. اما اینجا به برخی از معتبرترین و مطرح‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

سایت های کاریابی بین المللی
سایت های کاریابی بین المللی

سایت کاریابی Flexjobs

Flexjobs یک سایت شغلی از راه دور و انعطاف پذیر در راستای کاریابی بین المللی است. در این سایت مزایای بسیاری در زمینه کار از راه دور وجود دارد. از ابتدا تا انتها یک تجربه جستجوی شغلی درجه یک را برای شما ارائه می‌دهند. کار در خانه و مشاغل انعطاف پذیر در این‌جا بیش از ۵۰ رده شغلی قرار گرفته‌اند. شرکت‌های معروف جهانی مانند Apple وDell در این سایت حضور فعال برای جذب شاغلین متقاضی دارند.

آن‌ها تک تک کارها را بررسی می‌کنند و مشاغل برای پست شدن باید دارای استانداردهای بالای FlexJobs جهت کاریابی بین المللی باشند. محققان سایت ابتدا ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند گزینه‌های کاری در دسته از راه دور یا انعطاف پذیر قرار دارند. سپس عنوان شغلی، موقعیت مکانی و زمینه شغلی را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که شغل با علایق کارجویان مطابقت دارد یا خیر.

flexjobs سایت کاریابی بین المللی

سايت كاريابی Jobbank

درصورتی که متقاضی مهاجرت به کانادا در جهت کاریابی بین المللی هستید ابتدا بهتر است در وبسایت Jobbank جستجو کنید. وبسایت‌های معروف‌تری در این زمینه وجود دارد، اما دلیل اصلی در مطرح کردن این وبسایت دولتی بودن آن است.

در واقع جاب بانک محیطی برای شرکت‌های کانادایی پدید آورده است. شرکت‌ها در این‌جا متقاضی کار خارجی خود را به‌راحتی و تحت نظر دولت و اداره مهاجرت کانادا پیدا می‌کنند.

سايت كاريابی بین المللی Linkedin

فرقی ندارد در کانادا یا ایران و یا در هرکشور دیگری از دنیا زندگی می‌کنید. برای استفاده از وبسایت‌های کاریابی بین المللی مخصوص محدودیتی ندارید. وبسایت لینکدین یک شبکه اجتماعی در همین زمینه است.

افراد متخصص دنیا در آن پروفایل و رزومه‌های خود را به همراه تجربه‌های کاری تخصصی خود با دیگران به اشتراک می‌گذارند. در این وبسایت کارفرمایان به‎ آسانی می‌توانند نیروی کار خود را از بین افراد متخصص و واجد شرایط اتخاب کنند. بهتر است، حتی اگر متقاضی مهاجرت به هیچ کشوری نیستید در Linkedin ثبت نام کنید. سپس رزومه خود را جهت کاریابی بین المللی درست کنید.

سايت كاريابی CareerBuilder

هیچ فهرستی از بهترین وب سایت‌های جستجوی کار بدون این ورژن در کاریابی بین المللی کامل نمی‌شود. CareerBuilderدرکاریابی خارجی چند ویژگی مهم دارد. مثلا یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین آگهی شغلی در اینترنت را به خود اختصاص داده است. راهبرد قوی آن به شما فرصت می‌دهد با فیلتر چندین معیار، از جمله مکان، عنوان شغل و مقدار تقریبی حقوق، سرچ کنید.

این سایت با استفاده از Google AI برای مطابقت متقاضیان کاری با فرصت‌های مناسب استفاده می‌کند. همچنین مشاوره و منابع شغلی را برای داوطلبان شغلی در کاریابی بین المللی ارائه می‌دهد. برنامه‌های اشتراک ماهانه در جستجوی نامزدها با ایمیل‌های استخدامی هدفمند، ابزارهای مدیریت نامزد و موارد دیگر به کارفرمایان کمک می‌کند.

careerbuilder سایت کاریابی خارجی

مشاغل مورد نیاز در استان نیوبرانزوایک

در این استان برای هر سه سطح اعلام شده در کاریابی بین المللی مشاغلی مورد نیاز وجود دارند. در سطح صفر سه شغل اعلام شده است. مشاغل تعیین شده استان‌های آتلانتیک در این استان شانل موارد زیر است:

 • مدیران ارشد مالی، ارتباطات و سایر سرویس‌های کسب و کار
 • مدیران شاغل در بخش سلامت و مدیران مربوط به رستوران‌ها و سامانه‌های غذایی

آشپزهای ماهر؛ کاریابی بین المللی
آشپزهای ماهر؛ کاریابی بین المللی

سطح های شغلی استان نیوبرانزوایک

این‌ها مشاغلی هستند که همگی در سطح صفر قرار گرفته‌اند. این استان خارج از سطح صفر هم نیازمندی‌هایی دارد. درواقع سایر سطح‌‌‌های شغلی اعلام شده در راستای کاریابی بین المللی به این شکل دسته‌بندی شده‌اند:

 • تحلیلگران داده و اطلاعات
 • متخصصان مربوط به امور منابع انسانی
 • دستیاران اجرایی
 • مشاوران و مأموران خرید
 • دستیاران اجرایی مربوط به بخش‌های کلان
 • تکنسین‌های حسابداری و کتابداران
 • مهندسان نرم‌افزار و طراحان
 • برنامه‌نویسان
 • آشپزهای ماهر

جزیره پرنس ادوارد کانادا

شغل‌های تعیین شده استان‌های آتلانتیک استان پرنس ادوارد، در سطح صفر تعداد زیادی داشته است. مشاغل در این سطح شامل مدیران خدماتی، مدیران صنعتی، مدیریت منابع تجدیدپذیر و غیره می‌باشند. طیف گسترده‌ای از شغل‌های مدیریتی از طرف این استان برای کاریابی بین‌المللی اعلام شده‌اند. در سطح A و B هم شرایط به همین طریق است.

مشاغل مورد نیاز استان‌های آتلانتیک

در این سطح از مشاغل مورد نیاز استان‌های آتلانتیک از بازیگران و کمدین‌ها، رنگ‌کاران حرفه‌ای دعوت به عمل آمده است. همچنین آن‌ها نسبت به تولید کننده‌های محتواهای سینمایی مثل صدابرداران و تهیه کنندگان و غیره اعلام نیاز کرده‌اند. تا درجایگاه‌های شغلی خواسته شده جهت کاریابی بین المللی به برآورده ساختن نیازهای شغلی این استان بپردازند.

مشاغل مورد نیاز استان‌های آتلانتیک؛ کاریابی بین المللی
مشاغل مورد نیاز استان‌های آتلانتیک؛ کاریابی بین المللی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با همکاران ما در گروه بین المللی آرتا تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *